Seo Terimleri

Serp Nedir?

SEO’dan sonra en çok merak edilen kısaltmalardandır herhalde SERP ifadesi. Peki sık duyduğumuz ve rastladığımız SERP nedir? Aynı zamanda çokça duyulan ifadelerden olan SERP Optimization kavramı da yine webmasterlar için son derece önemli bir kavramdır.

SERP Nedir; Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelen Search Engine Result Page ifadesinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. SERP Optimization ise bununla ilgili olarak Arama Motoru Sonuç Sayfası Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Kısacası Google gibi arama motorlarında bir arama yaptığınızda karşınıza gelen sayfaya SERP denmektedir.

Bu noktada akla şu sorular gelebilir “SERP sıralamasında yükselme yöntemleri nelerdir?”, “SERP sıralaması nasıl manipüle edilir?”, “SERP sıralamasında ilk sıraya çıkmak mümkün müdür?”… Bu soruları çoğaltmak mümkün. Gelelim SERP optimizasyonunda dikkat edilmesi gerekenlere…

SERP Optimizasyonu

SERP optimizasyonu temelde birkaç noktayı içermektedir. Yani SERP sıralamasında ilk sıraya çıkmanın çok sayıda yöntemi olsa da, “dikkat edilmezse ilk sıra hayal olur” ifadesinin karşılığı olan 3 madde saymak mümkündür.

• SERP Title: SERP sıralamasında ilk sırada yer almanın ilk püf noktası, yazı ile ilgili başlıktır. Başlığı o kadar iyi seçmelisiniz ki, yazının tek cümle ile özeti olmalı… öyle ki; arama motorunda kişi bir arama yaptığında eğer yazınızda bundan bahsediyorsanız, ilgili aramanın yazı başlığında da geçmesi hususudur. Yani ziyaretçi SERP optimizasyonunun yararları şeklinde bir arama yaparak sitenize gelsin istiyorsanız kalın punto ile yazılan ifadenin yazı başlığında geçmesi amacınıza ulaşmanıza büyük katkı sağlayacaktır. Yalnız yazı başlığının 60 karakteri geçmemesine dikkat edin çünkü birçok arama motoru yazı başlığında 60 karakterden sonrasını dikkate almaz.

• SERP Meta Description: SERP optimizasyonunun ikinci yapı taşı ise açıklama (description) alanıdır. Benzer bir örnekle devam edelim… Sitenize SERP optimizasyonu nasıl yapılır araması ile ziyaretçilerin gelmesini istiyorsunuz. Bununla ilgili bir yazı yazıp başlıkta da bu ifadeye yer verdiniz. Şimdi sıra geldi bu ifadenin aynısını ve türetilmiş hallerini yazı içerisinde kullanmaya. Yazı içeriğinde SERP optimizasyonu en iyi nasıl yapılır şeklinde ifadelere de yer verirseniz, yazının tamamiyle SERP optimizasyon yöntemleri ile alakalı olduğu izlenimini arama motoruna vermiş olursunuz. Eğer içerikte doyurucu bilgiler varsa, bu durum ziyaretçinizi de memnun edecek ve yazıya yorum yapmalarını, belki de sosyal ağlarda paylaşmalarını sağlayacaktır ki bunların hepsi siteniz ve ilgili yazının üst sıralarda çıkması için olumlu etkiye sahiptir.

• SERP URL:SERP konusundaki vereceğimiz son püf nokta ise yazının URL adresi ile ilgilidir. Yazınızın arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız webmasterlar arasında pretty URL olarak da bilinen yöntemi kullanmalısınır. Bazı websitelerinde yazının adresi seobankasi.com/?p=7855 şeklindedir. Yani yazı linkine baktığınızda içerikle alakalı herhangi bir bilgi yok! Fakat yazı adresi seobankasi.com/serp-nedir/ şeklinde olsa, linke bakınca içerik anlaşılıyor. Bu da arama motorlarının nezdinde sitenin daha üst sıralarda gösterilmesi için bir başka sebep.

Sonuç olarak SERP optimizasyonunda birkaç püf nokta var ve bunlara dikkat ettiğiniz takdirde arama motorlarında pek çok web sitesi arasından sıyrılıp kendinize daha üst sıralarda yer bulacağınıza emin olabilirsiniz. Fakat özellikle rekabetin yüksek olduğu kelimelerde üst sıralarda çıkmak için bu yöntemler yeterli olmayabilir. Farklı çalışmalar da yapmanızı gerektiren durumlar olduğu takdirde SEO alanında öncü olan sitemiz, hizmet vermekten mutluluk duyacaktır.

Bu tekniklerin aşırı kullanımında kaynaklanan cezalar da vardır. Bu cezalara örnek vermek gerekirse sandbox nedir adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap